Përshkrimi i metodave për heqjen e papillomës

Papilloma është një rritje beninje e indit epitelial. Ky është simptoma mbizotëruese e infeksionit të virusit papillomavanë. Nuk ka ilaçe specifike që mund të "dëbojnë" virusin nga trupi i njeriut përgjithmonë. Possibleshtë e mundur të eliminohen ekskluzivisht manifestimet klinike të aktivitetit të HPV. Metodat për heqjen e papillomave - metodat kirurgjikale, ilaçeve dhe popullore. Lista mund të plotësohet me një opsion të kombinuar të trajtimit, kur kombinohen disa metoda të ekspozimit.

Trajtimi kirurgjikal i papillomave

mjek kirurg që heq papilomat

Ndoshta mënyra më e shpejtë për të hequr papillomat është trajtimi kirurgjik. Të gjitha teknikat janë të ulëta-traumatike, nuk lënë pas plagët dhe plagët, nuk shkaktojnë ndjesi të dhimbshme. Gjatë ekzistencës së teknikave harduerike për heqjen e neoplazmave, është vërejtur efikasiteti i tyre i lartë.

Vlen të dihet: në 95% të fotove klinike, metodat kirurgjikale të heqjes së papillomave kombinohen me përdorimin e barnave antivirale dhe imunomoduluese.

Kur kontaktoni një institucion mjekësor, mjeku shqyrton numrin e elementeve në lëkurë, madhësinë e tyre dhe vendin e paraqitjes. Pas kësaj, mjeku do të zgjedhë metodën e duhur të asgjësimit. Sigurohuni që të merrni parasysh aftësitë financiare të pacientit, sepse procedurat janë relativisht të shtrenjta.

Heqja kirurgjikale

heqja kirurgjikale e papillomave

Heqja kirurgjikale shfaqet si një mënyrë për të hequr qafe elementin patologjik në lëkurë. Kjo metodë përdoret rrallë në praktikën mjekësore. Zakonisht në ato fotografi kur opsionet e tjera nuk dhanë rezultatin e dëshiruar, ose pacienti ka kundërindikacione ndaj ekspozimit me lazer, përdorimit të azotit ose, nëse mjeku dyshon në një rritje malinje.

Metoda radikale përfshin heqjen e një pjese të lëkurës prej të paktën 3 centimetra, përdoret e ashtuquajtura prerje e gjerë. Ata hiqen në dhomën kirurgjikale, pasi hapet gjakderdhja.

Përparësitë e metodës:

 • Ju mund të heqni qafe një neoplazi të madhe;
 • Nuk ka kundërindikacione nëse formacioni është i një natyre malinje;
 • Ju mund të kryeni një ekzaminim histologjik.

Disavantazhet e teknikës përfshijnë një probabilitet të lartë të formimit të mbresë pas operacionit, një zonë të madhe të zonës së hequr, një periudhë relativisht të gjatë shërimi me ndjesi të dhimbshme.

Heqja me lazer

heqja me lazer e papillomës nën sqetull

Përdorimi i një lazeri është një mënyrë efektive për të hequr një element patologjik. Ndikimi në papilloma kryhet me anë të një rreze lazer, në të cilën kontrollohet thellësia e depërtimit. Nën ndikimin e saj, vërehet shkatërrimi i neoplazmës. Ata heqin qafe papillomën shpejt, shërimi pas procedurës zgjat rreth 5-7 ditë.

Shënim: avantazhet e opsionit të trajtimit me lazer përfshijnë sterilitet të plotë, pa gjakderdhje, probabilitet zero të infeksionit me viruse dhe infeksione. Pas manipulimit, shenjat dhe shenjat nuk mbeten; deri në 20 papiloma mund të hiqen në një seancë.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se duhet të kontaktoni vetëm një profesionist në fushën tuaj. Nëse mjeku nuk ka kualifikime të mjaftueshme, atëherë mundësia e djegies gjatë procedurës dhe ndërlikimeve të tjera rritet ndjeshëm.

Terapia me valë radio

heqja e valëve të radios të papillomës

Kjo metodë përfshin përdorimin e një thike radioje që nuk bie në kontakt me lëkurën e pacientit. Energjia vepron në mënyrë të drejtuar, e drejtuar ekskluzivisht në neoplazmë, si rezultat i së cilës nxehet fort.

Indet e shëndetshme nuk preken. Depërtimi në thellësinë e kërkuar, thika e radios nuk digjet, shkatërron ndërtimin pa gjurmë. Para manipulimit, kryhet anestezi - përdoret një injeksion, krem ose xhel.

Përparësitë e metodës përfshijnë:

 1. Lehtësia dhe shpejtësia e heqjes;
 2. Pa gjakderdhje, djegie;
 3. Pa dhimbje të manipulimit;
 4. Aftësia për të marrë material biologjik për ekzaminim histologjik;
 5. Shërim i shpejtë;
 6. Sterilizimi i indeve, i cili parandalon përhapjen e virusit të papillomës njerëzore.

Një kundërindikacion është diabeti mellitus, koha e lindjes së një fëmije, një histori e krizave epileptike dhe patologjive onkologjike.

Elektrokoagulimi

elektrokoagulimi i papillomës në fytyrë

Një teknikë minimale invazive që përfshin heqjen qafe të një neoplazme duke përdorur një rrymë elektrike. Elektrokoagulimi kryhet me një aparat të veçantë që siguron rrymë alternative dhe të drejtpërdrejtë.

Kur arrihet temperatura e dëshiruar në papilloma, përbërësit e proteinave koagulohen. Si rezultat, pëlhurat rrudhen dhe digjen. Shkalla e ngrohjes dhe thellësia e depërtimit të rrymës kontrollohet nga mjeku, kështu që rreziku i formimit të mbresë zvogëlohet në zero.

E rëndësishme: papillomat në mukozën e organeve të brendshme hiqen vetëm nën anestezi të përgjithshme. Nëse po flasim për qafën e mitrës, atëherë heqja e rritjeve me anë të elektrokoagulimit lejohet vetëm për gratë që nuk planifikojnë të lindin natyrshëm.

Kohëzgjatja e procedurës nuk është më shumë se 10 minuta. Zgjebja zhduket në ditën e 7-10-të, një njollë rozë mbetet në vendin e saj. Rekomandohet të mbrohet kjo zonë e lëkurës nga ekspozimi ndaj rrezatimit ultraviolet, kozmetikës dhe kimikateve.

Cryodestruction

heqja e papillomës me anë të kriodestruksionit

Cryodestruction përfshin përdorimin e azotit të lëngshëm. Ata veprojnë në rritje për 5-15 sekonda. Gjatë manipulimit, zhvillohet vdekja e dermës dhe epidermës, zbulohet tromboza e enëve të gjakut të dermis.

Me fjalë të tjera, papilloma dhe një zonë e vogël e lëkurës përreth saj bëhen të bardha dhe të forta. Indet e ngordhura nuk guxojnë të hiqen. Së pari, plaga është e mbuluar me një kore, nën të cilën formohet një lëkurë e shëndetshme. Korja zhduket plotësisht pas 5-6 javësh.

Avantazhet e metodës:

 • Mungesa e indit mbresë;
 • Pa gjakderdhje;
 • Nuk kërkohet shtrim në spital.

Së bashku me aspektet pozitive, ka edhe disavantazhe të caktuara. Disa pacientë ankohen për dhimbje të forta gjatë procedurës, si dhe dhimbje për disa ditë pas procedurës.

Efikasiteti i kriodestruksionit varion nga 10 në 80%. Kjo metodë nuk mund të garantojë që neoplazma nuk do të shfaqet më. Kundërindikimet: mbindjeshmëria ndaj të ftohtit, prania e proceseve akute infektive në trup, kanceri.

Trajtimi i ilaçeve

Industria farmaceutike ofron një gamë të gjerë të barnave të ndryshme që ndihmojnë në heqjen e papillomës më vete. Para se të përdorni vetë-trajtim, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Fakt: ilaçet e specializuara do të japin rezultatin e dëshiruar vetëm në raste të caktuara - kur papilloma është e vogël, është shfaqur kohët e fundit, vendi i lokalizimit është një zonë me lëkurë të hollë. Për trajtimin e lezioneve kronike, si rregull, ilaçet nuk janë efektive.

Ilaçet shtëpiake

lëng lakre për të hequr papillomat

Së bashku me metodat kirurgjikale dhe mjekësore për të hequr qafe neoplazmat, shumë përdorin ndihmën e mjekësisë alternative. Ka shumë receta, zgjedhja bëhet në baza individuale.

Disa receta popullore:

 • Grini lakër të freskët, shtrydhni lëng nga ajo. Vendosni lëngun në një shtupë pambuku, ngjiteni në papilloma, sigurohuni me një suva. Lëreni të veprojë për 10-12 orë. Në fund të kësaj kohe, përsëritni procedurën. Vendosni lëng derisa neoplazma të vdesë plotësisht;
 • Përzieni lëng të freskët celandine me pak vaj perimesh. Aplikoni me gisht në papilloma. Kjo recetë mund të përdoret në lëkurë delikate dhe të ndjeshme. Nuk rekomandohet të përdoret për trajtimin e formacioneve në mukozat;
 • Grini arrat e reja për të bërë një grimcë. Aplikoni në zonën e problemit, rregulloni ngjeshjen në krye. Lëreni për 24 orë. Kohëzgjatja e trajtimit varion nga 2 javë në një muaj, në varësi të madhësisë së elementit në lëkurë.

Secila metodë e heqjes së papillomës ka të mirat dhe të metat e veta. Opsionet kirurgjikale janë mënyra më e shpejtë për të hequr qafe një formacion të shëmtuar. Terapia e ilaçeve nuk mund të garantojë një rezultat të shpejtë, pasi efektiviteti i barnave përcaktohet nga shumë kritere.

Sa i përket metodave popullore, gjithçka është e paqartë. Terapia alternative ka shumë rishikime të favorshme, por nuk ka asnjë recetë universale që t’u përshtatet të gjithë pacientëve, pa përjashtim. Prandaj, është e mundur që ju do të duhet të ecni sipas parimit të gjykimit dhe gabimit.