Lythat në këmbë

Lythat në këmbë janë të zakonshme. Përafërsisht 30% e pacientëve vijnë te një dermatolog me këtë problem.

lyth shputës në këmbë

Dhe vetëm disa dinë se çfarë të bëjnë me këto rritje.

Këto lythat duken si një nyjë e rrumbullakosur e lëkurës që ngrihet pak mbi lëkurë. Por ndonjëherë ato duken ndryshe. Ne do të flasim për varietetet më vonë.

Kryesisht, lythat në këmbë shfaqen në thembra. Shumë më rrallë - në pjesë të tjera të këmbës dhe këmbës. Ndërsa jemi duke ecur, pesha jonë shtyp mbi shputat dhe pastaj neoplazmat rriten jo nga jashtë, por brenda këmbës. Nga lart, ato mbrohen nga një shtresë e dendur dhe e fortë lëkure.

A janë të rrezikshme lythat në këmbë?

Këto rritje janë të pakrahasueshme me kanceret dhe zakonisht nuk kërcënojnë shëndetin. Ata zhduken edhe pa trajtim.

Sigurisht, ato nuk zhduken në një ditë ose një javë. Në shumicën e rasteve, lythat qëndrojnë në këmbë për të paktën 14 ditë, dhe vetëm atëherë sistemi imunitar eliminon shkakun e shfaqjes së tyre.

Fatkeqësisht, ndonjëherë nuk mund të bësh pa ndihmën e mjekut. Bëni një takim me një dermatolog nëse:

 • Rritjet lëndojnë, rrjedhin gjak ose ndryshojnë
 • Shfaqen lythat e reja
 • Neoplazmat ndërhyjnë në jetën e përditshme
 • Imuniteti dobësohet për shkak të ilaçeve ose sëmundjeve

Në situata të tilla, rritjet rrallë zhduken vetë, dhe trajtimi mjekësor ose kirurgjik është i domosdoshëm.

Pse

Për përgjigjen, është e rëndësishme të kuptohet se si lindin neoplazmat.

Shkaqet e shfaqjes së lythat në këmbë

Lythat e shputës rriten për shkak të virusit të papillomës njerëzore ose HPV. Shkencëtarët njohin mbi 100 lloje të këtij virusi.

Ka efekte të ndryshme te njerëzit. Shumica e llojeve janë të padëmshëm - në skenarin më të keq, ato shkaktojnë që lythat të rriten.

Por ka edhe lloje të rrezikshëm të HPV. Në raste të rralla, ato provokojnë zhvillimin e kancerit gjenital.

Shkaqet e shfaqjes së lythat në këmbë- HPV tip 1, 2, 4, 27 dhe 57. Virusi hyn në lëkurë. Zakonisht përmes prerjeve të vogla, gërvishtjeve dhe dëmtimeve të tjera.

Nën ndikimin e virusit, qelizat e lëkurës mutohen dhe shndërrohen në neoplazma.

Kjo nuk ndodh brenda natës. Periudha e inkubacionit të HPV mund të zgjasë deri në gjashtë muaj, dhe madje edhe atëherë ajo ndikon në lëkurë në mënyra të ndryshme. Varet nga imuniteti. Disa anëtarë të familjes do të rriten lythat shpejt pas infektimit, ndërsa të tjerët nuk do të zhvillohen kurrë.

Për fat të mirë, rritjet e shputës nuk janë shumë ngjitëse, por në të njëjtën kohë ato mbeten një kërcënim pa kontakt të drejtpërdrejtë. Virusi mbijeton në mjedise të ngrohta dhe të lagështa. Kjo është, në dyshemenë pranë pishinës ose në dhomat e përbashkëta të zhveshjes. Kështu që mjekët rekomandojnë veshjen e pantoflave ose këpucëve të tjera në këto dhoma.

Lythat e shputës janë veçanërisht të zakonshme tek njerëzit:

 • Fëmija dhe adoleshenca
 • Sisteme imune të dobëta
 • Rifektuar HPV

Ato shfaqen gjithashtu për shkak të:

 • Veshja e këpucëve të ngushta dhe të pakëndshme
 • Përdorimi i çorapeve ose getave të dikujt tjetër
 • Djersitje e rëndë në këmbë

Shenjat e jashtme të infeksionit nuk janë gjithmonë të njëjtat - njihen disa lloje.

Si duken lythat në këmbë?

Jo të gjitha tabanët janë krijuar të barabartë. Prandaj, ndonjëherë pacientët ngatërrojnë lythat me rritje të tjera dhe kjo ndërhyn në trajtimin efektiv.

Për fat të mirë, shenjat e lythat virale në këmbë janë të lehta për tu mbajtur mend:

 • Gunga të vogla, të forta, zakonisht në bazën e gishtërinjve ose thembra
 • Njolla të errëta në lëkurë - enët sipërfaqësore të gjakut që mbushen me gjak
 • Lëkurë e ashpër dhe e ngurtësuar rreth një copë toke të dukshme që shkakton që lythja të rritet më thellë në këmbë

Gjithashtu, këto formacione karakterizohen nga simptoma të tjera. Për shembull, ato shkaktojnë dhimbje dhe acarim gjatë ecjes, gjë që shpesh shkakton ndryshime të ecjes. Kjo është mënyra se si trupi lufton ndjesitë e pakëndshme të lythat. Ndonjëherë vetë pacientët nuk i vërejnë këto ndryshime.

Rekomandohet të hiqni rritje të tilla.

Pse duhet të heqësh qafe lythat

Deri në 90% të rritjeve të reja në thembra nuk ndikojnë në shëndetin dhe jetën. Sapo u shfaqën disa rritje. Dhe pas disa muajsh ata u zhdukën. Ndonjëherë njerëzit nuk kanë kohë për të vizituar një mjek, dhe lythat tashmë zhduken, pa ilaçe dhe terapi. Dhe nuk ka probleme me siklet.

Fatkeqësisht, jo të gjithë kanë aq fat.

10% e rritjeve të mbetura mund ta bëjnë jetën jashtëzakonisht të vështirë - ndonjëherë ato shkaktojnë dhimbje të forta kur ecin dhe kufizojnë lëvizjen.

Si të shpëtoni nga një lez në këmbën tuaj?

Hapi i parë është të vizitoni një dermatolog. Mjeku e bën diagnozën lehtë.

Trajtimi përshkruhet nëse arsimi:

 • Vazhdimisht në rritje
 • Shkakton shfaqjen e neoplazmave të tjera
 • Dëmton keq
 • Ndërhyn në ecjen normale

Zakonisht, pacientëve u pëlqen të luftojnë lythat me ilaçe dhe të shmangin operacionin.

Pyesni një dermatolog për mjetet juridike të rritjes së shputës. Ka shumë ilaçe të tilla. Ata gradualisht shkatërrojnë qelizat e neoplazmave. Por ata nuk japin një garanci 100%.

Metodat mjekësore funksionojnë shumë ngadalë në lythat dhe nganjëherë duhen muaj për të hequr rritjet. Edhe më keq, rritjet mund të kthehen.

Po, kjo nuk ndodh gjithmonë, por raste të tilla nuk janë të rralla. Prandaj, për trajtimin efektiv të lythat virale në këmbë, ne rekomandojmë përdorimin e një prej metodave operative.

Ka shumë mundësi terapie.

Si të hiqni dhe parandaloni lythat në këmbët tuaja

Le të fillojmë me një sulm në neoplazmat.

Mjekët heqin lythat në këmbë me operacione:

 • Koagulimi me lazer. . . Mjeku djeg qelizat e ndryshuara të lëkurës me një rreze të fuqishme drite dhe në të njëjtën kohë pjek enët ngjitur. Procedura është pa gjak dhe pa dhimbje. Ndonjëherë është e pamundur të hiqni të gjithë grumbullimin në një seancë dhe duhet të vizitoni mjekun disa herë për të pastruar plotësisht lëkurën. Pastaj plaga në lëkurë shërohet për të paktën disa javë.
 • Cryodestruction. . . Dermatologu ngrin indin e lythit me azot të lëngshëm. Rritja ngrin plotësisht. Gradualisht, indet vdesin dhe mbetet vetëm një plagë - pas dy javësh ajo zhduket gjithashtu. Kjo metodë ka pak ndërlikime. Sidoqoftë, procedura është e ndaluar për gratë gjatë shtatzënisë dhe për njerëzit me diabet.
 • Prerja kirurgjikale. . . Mjeku përdor anestezi lokale dhe heq acarimin e lezit me bisturi. Së bashku me lez, ajo gjithashtu heq një shtresë të vogël të lëkurës së shëndetshme - kështu garantohet eliminimi i plotë i neoplazmës. Mbetet një plagë. Qepjet aplikohen në të, dhe pas trajtimit ka gjithmonë një mbresë. Për shkak të pengesave kozmetike, kjo metodë nuk është shumë e popullarizuar.
 • Imunoterapia. . . Mjeku përshkruan ilaçe për të forcuar sistemin imunitar - ato ndihmojnë trupin për të kapërcyer virusin dhe rritjet në lëkurë zhduken. Ndonjëherë mjekët bëjnë injeksione në lez. Ose ata e trajtojnë atë me një krem të veçantë.
 • Elektrokoagulimi. . . Operacioni është i ngjashëm me prerjen, por nuk kryhet me bisturi, por me ndihmën e një pajisje të veçantë që gjeneron një rrymë elektrike me frekuencë të lartë. Në fakt, ndërtimi është djegur me energji elektrike. Mbetet një plagë. Do të shtrihet dhe do të duhen vetëm disa javë për t'u shëruar.

Mos harroni - lythat shfaqen për shkak të virusit papillomak njerëzor dhe për këtë arsye ato do të vazhdojnë të shumohen derisa HPV të mposhtet.

Kushtojini më shumë vëmendje parandalimit.

Për të zvogëluar rrezikun e infeksionit:

 • Mos prekni lythat ose sigurohuni që të lani duart pasi t'i keni prekur
 • Mos shkoni zbathur pranë pishinave ose dhomave të zhveshjes
 • Kontrolloni dhe lani shputat e këmbëve çdo ditë.
 • Mos i gërvishtni rritjet
 • Mos përdorni një gur shtuf për lëkurë të shëndetshme dhe lythat
 • Trajtoni gërvishtjet dhe dëmtimet e tjera menjëherë
 • Bëni një mënyrë jetese të shëndetshme
 • Vishni këpucë të rehatshme dhe të lira

Këto këshilla të thjeshta do të ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga ekspozimi i shpeshtë në HPV. Herë pas here, virusi do të vazhdojë të vjedhë, por në situata të tilla, duhet të mbështeteni te imuniteti. Siç e mbani mend, në shumicën e rasteve rritjet nuk shfaqen. Dhe edhe nëse rriten, ato nuk shkaktojnë shqetësime. Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë të gjesh një person të shëndetshëm që vuan rregullisht nga rritje të dhimbshme dhe të pakëndshme në këmbë.

Për fat të keq, ndonjëherë trajtimi është i domosdoshëm.

Prandaj, është e dobishme të lexoni për klinikat më të afërta dhe të zbuloni koston e heqjes së lythat shputës.

Kostoja e trajtimit të neoplazmave në këmbë

Difficultshtë e vështirë të përgjigjesh menjëherë se sa kushton heqja e lythat.

Kostoja e operacionit varet nga shumë faktorë:

 • Lloji i procedurës
 • Vendi i ekzekutimit
 • Madhësia e neoplazmës
 • Përvoja e mjekut
 • Komplikimet

Këto janë vetëm pika të përgjithshme. Ndonjëherë, përveç që të paguani për operacionin, duhet të blini një ilaç për lythat në këmbë.

Shumë varet nga zgjedhja e klinikës. Disa njerëz zgjedhin të heqin neoplazmat në sallone bukurie për shkak të kostos së ulët, por kjo nuk është gjithmonë e dobishme.

Mos harroni - nëse ndërtimi nuk eliminohet plotësisht, do të kërkohet një procedurë shtesë. Muchshtë shumë më e lehtë të hiqni menjëherë lez, megjithëse me një çmim më të lartë, sesa të vraponi tek estetistja çdo ditë.

Përfitimet e operacionit:

 • Shpejtësia. . . Një neoplazi e vogël hiqet nga mjeku për vetëm dy minuta, dhe nganjëherë edhe më shpejt. Formacionet e mëdha zgjasin më shumë. Ndonjëherë deri në 10 minuta.
 • Siguria. . . Rrezja e dritës jo vetëm që shkatërron lez, por edhe dezinfekton plagën.
 • Pa dhimbje. . . Anestezia lokale bëhet para heqjes. Pas së cilës pacienti nuk ndjen asgjë.
 • Pagjakësi. . . Ngrohja e lëkurës pjek enët, dhe gjasat e gjakderdhjes përjashtohen.

Edhe pas operacionit, shenjat dhe shenjat nuk mbesin, edhe pse në këtë çështje shumë varet nga vetë pacientët. Me kujdesin e duhur, lëkura rikthehet. Shkelësit e rekomandimeve të një dermatologu mund të paguajnë me plagë të shëmtuara. Sidoqoftë, ato nuk vërehen në këmbë.

Në një klinikë të specializuar, mjekët me përvojë të madhe gjithmonë punojnë. Ata kanë përvojë të gjerë në identifikimin e neoplazmave të rrezikshme dhe heqjen e tyre.

Dermatologët heqin formacione të ndryshme:

 • Shenjat e lindjes
 • Papillomat
 • Lythat
 • Ateromat
 • Misrat
 • Lipomat
 • Zhiroviki

Prandaj, zgjidhja më e mirë do të ishte të kontaktoni një klinikë profesionale, e cila do t'ju ndihmojë të shpëtoni shpejt dhe pa dhimbje nga lythat shputës.