Heqja e papillomave në shtëpi

mjeku ekzaminon papillomën në qafë

Askush nuk është i imunizuar nga shfaqja e papillomave në lëkurë dhe mukoza. Rritjet sjellin shqetësim estetik për një person dhe nuk paraqesin rrezik për shëndetin. Megjithatë, disa lloje të këtyre neoplazmave pa trajtim çojnë në zhvillimin e kancerit. Për të shmangur pasojat negative, rekomandohet të hiqni qafe papillomat. Ju mund ta kryeni procedurën e heqjes si në klinikë ashtu edhe në shtëpi.

Arsyet e paraqitjes

Papilloma është një tumor fillimisht beninj që lokalizohet në lëkurë ose mukozë. Neoplazitë ndryshojnë në formë dhe ngjyrë dhe zakonisht shfaqen në grup. Disa rritje janë të padëmshme për shëndetin, të tjera janë të rrezikshme për bartësin e tyre. Në rastin e fundit, është më mirë të heqësh qafe papillomat. Trajtimi mund të kryhet në shtëpi.

Shfaqja e neoplazive provokon papillomavirusin human (HPV).

Ju mund të infektoheni me papillomavirusin njerëzor në mënyrat e mëposhtme:

 • seksualisht;
 • pas kontaktit me një person të infektuar përmes mikroçarjeve në lëkurë;
 • gjatë lindjes, duke filluar me zhvillimin intrauterin të fëmijës;
 • përmes sendeve shtëpiake - rroba, peshqirë, brisqe;
 • vizita e vendeve me lagështi të lartë etj.

Trajtimi i llojeve të ndryshme të papillomave rekomandohet të fillojë menjëherë. Përndryshe, gjatë përkeqësimit, rritjet do të mbulojnë shpejt të gjithë sipërfaqen e trupit të njeriut. Në shtëpi, ju mund dhe duhet të hiqni qafe disa neoplazi. Me lokalizimin e tumoreve beninje në vende të vështira për t'u arritur, indikohet ndërhyrja mjekësore. Në të vërtetë, përqendrimi i papillomave në laring çon në probleme të frymëmarrjes, humbje të zërit, dhe në mukozën - në shfaqjen e ulcerave dhe gjakderdhjes.

Llojet e papillomave

Ekzistojnë mbi 100 lloje të papillomavirusit njerëzor (HPV). Secila prej tyre, duke hyrë në trupin e njeriut, mund të shfaqet në mënyra të ndryshme.

Ekzistojnë llojet e mëposhtme të papillomave:

 • E zakonshme. Neoplazi të tilla quhen edhe lytha të thjeshta, plantare ose vulgare. Rritjet janë të vendosura kryesisht në gishta dhe duar, në pëllëmbët dhe këmbët, në qoshet e gojës. Sipërfaqja e lythave është e ashpër dhe e keratinizuar, duke u shfaqur shpesh në grupe;
 • banesë. Neoplazitë kanë formën e një rrethi ose ovale dhe ngrihen pak mbi lëkurë. Ngjyra e papillomave varion nga mishi në kafe të hapur. Vendndodhja e preferuar - pjesa e pasme e ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme, fytyra, qafa, shpina, gjoksi, sqetullat. Vlen të përmendet se nuk lokalizohet kurrë në pëllëmbët dhe këmbët;
 • filiformdalje (akrokorde). Forma e papillomave është e ndryshme, por në secilin rast ka një "këmbë" të hollë. Më shpesh shfaqet tek njerëzit e brezit të vjetër (nga 35 vjeç). Neoplazia është e lokalizuar në qepalla, qafë, sqetull dhe ijë, nën gjoks, zakonisht në palosje;
 • Me majë (lythat).Atyre iu dha një emër tjetër - lytha veneriane. Papillomat kanë një bazë të gjerë dhe mbaresa të shumta me majë. Shfaqen në zonën gjenitale, anusin, më rrallë - në qafën e mitrës dhe në zgavrën me gojë. Karakterizohet nga rritje e shpejtë, kruajtje dhe skuqje.

Rreziku dhe diagnostikimi

Papilloma njihet si një tumor beninj. Megjithatë, disa nëntipe të HPV-së mbartin një rrezik të konsiderueshëm për shëndetin e njeriut.

Llojet e viruseve si 16, 18, 31, 33, etj janë shumë onkogjenë dhe çojnë në kancer.

Çdo rritje në lëkurë duhet të hidhet. Kjo mund të bëhet në klinikë ose në shtëpi. Gjithashtu, trajtimi shpesh përfshin marrjen e medikamenteve për të forcuar sistemin imunitar. Duhet të merren masa në kohë, kjo do të shpëtojë nga rreziku i shkaktuar nga papillomavirusi njerëzor.

Ekzaminimet e mëposhtme do të ndihmojnë në diagnostikimin dhe zbulimin e pranisë së HPV në trupin e njeriut:

 • Kolposkopia. Përdoret për të zbuluar lythat në qafën e mitrës;
 • Analiza për citologji. Bëhet një njollosje ose heqja e shtresës së sipërme të papillomës për ekzaminim. Ajo kryhet për të zbuluar qelizat e ndryshuara;
 • Diagnoza histologjike. Bëhet biopsia e papillomës për të përcaktuar natyrën e neoplazmës që është shfaqur;
 • Analiza PCR. Biomaterial për studim është një njollë, urinë, gjak venoz. Analiza ndihmon për të përcaktuar llojin dhe sasinë e virusit në trupin e njeriut.

Nëse gjenden neoplazi, duhet të kontaktoni një dermatolog, venerolog ose gjinekolog.

Metodat shtëpiake për të hequr qafe papillomat

kauterizimi i papillomave në krah

Në periudhat akute, HPV manifestohet me shfaqjen e formave të ndryshme të rritjeve në lëkurë ose në mukozën. Rekomandohet të hiqni qafe neoplazi të tilla. Në fund të fundit, ata shpesh sjellin bezdi tek pronari i tyre dhe duken joestetik. Ndonjëherë, për shkak të rritjes së imunitetit, tumoret beninje largohen vetë.

Në shtëpi, heqja e papillomave do të jetë në fuqinë e të gjithëve. Kushti kryesor për procedurën në shtëpi është gjetja e neoplazmës në një vend lehtësisht të arritshëm. Përndryshe, duhet të bëni një vizitë në klinikë, ku akumulimi do të hiqet shpejt dhe në mënyrë të sigurt.

Heqja e papillomave në shtëpi do të ndihmojë:

 • barna bimore;
 • mjete juridike popullore;
 • preparate farmaceutike;
 • pomada;
 • acide dhe alkale;
 • vajra esenciale;
 • zierjet e bimëve mjekësore etj.

Preparatet e farmacisë

Në raftet e dyqaneve të farmacive mund të gjeni shumë ilaçe të ndryshme. Disa prej tyre luftojnë manifestimin e jashtëm të papillomavirusit njerëzor, të tjerët veprojnë si imunomodulues. Pomadat, ilaçet antivirale, agjentët e ndryshëm të kauterizimit dhe ngrirjes ndihmojnë në heqjen e rritjeve. Secili prej preparateve farmaceutike lejohet të përdoret në shtëpi.

Për të hequr qafe papillomat në shtëpi, pomada oksolin është perfekte. Ai jo vetëm që largon rritjet, por ndikon edhe në virus. Kërkon përdorim afatgjatë për heqjen e plotë të lythave. Pomadë 3% aplikohet në zonën e prekur dy ose tre herë në ditë për 14-61 ditë. Nga minuset, vërehet një ndjesi djegieje kalimtare.

Pomada salicilike gjithashtu ndihmon për të hequr qafe papillomat në shtëpi. Ilaçi përmban acid, i cili vepron si një agjent antiseptik dhe anti-inflamator. Është kundërindikuar për t'u përdorur në fytyrë dhe organet gjenitale. Neoplazia lyhet me pomadë dhe mbulohet me një pecetë sipër. Aplikimet bëhen gjatë natës për 2 javë.

Papilloma celandine

papilloma celandine

Celandine është një bimë që ka një emër të folur. Përdoret gjerësisht për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, përfshirë ato të shkaktuara nga papillomavirusi njerëzor. Acidet dhe substancat toksike që përmbahen në lëngun e bimës ndihmojnë në largimin e rritjeve. Nga avantazhet, dallohet pa dhimbje gjatë përdorimit të produktit dhe disponueshmëria e tij. Nga minuset - kohëzgjatja e trajtimit.

Të heqësh qafe papillomat në shtëpi me ndihmën e celandinës nuk është e vështirë. Mënyra e aplikimit:

 • para procedurës, lytha është avulluar mirë;
 • lëkura rreth rritjes lubrifikohet me një krem për të mbrojtur epidermën e shëndetshme nga acidi;
 • neoplazia kauterizohet me lëng nga kërcelli i prerë i bimës;
 • procedura përsëritet çdo 2 ditë për 7 ditë.

Përdorimi i celandine për të hequr qafe papillomat në shtëpi lejohet në një mënyrë tjetër. Sipërfaqja e rritjes laget, lytha kauterizohet me lëngun e bimës. Për të arritur një efekt më të madh, baza e neoplazmës është e lidhur me një fije. Shtrëngoni fillin më fort çdo herë ndërsa grumbullimi zvogëlohet. Procedura kryhet dy herë në ditë. Kursi i trajtimit është rreth një muaj.

Për të hequr qafe një tumor beninj, duhet ta përdorni rregullisht bimën. Ju mund të përdorni një ilaç popullor në shtëpi nga jashtë ose nga brenda në formën e një tinkture.

Lejohet të trajtohet me lëng celandine deri në 5 papilloma për 1 kurs trajtimi. Në rast të mbidozimit, ndodh helmimi i trupit me substanca toksike.

Hudhra

Një ilaç i shkëlqyer popullor për të ndihmuar në heqjen e papillomave në shtëpi është hudhra. Mund të përdoret si nga jashtë ashtu edhe nga brenda. Lëngu i hudhrës ka efekte antivirale, anti-inflamatore dhe antifungale. Fitoncidet që përmbahen në të vrasin bakteret dhe parandalojnë rritjen e tyre.

Mënyrat për të përdorur hudhrën për të luftuar virusin:

 • Lëngu i hudhrës do të ndihmojë në heqjen e papillomave në shtëpi. Lythat trajtohen me një karafil dy herë në ditë. Kursi i trajtimit është 2 javë. Pas zhdukjes së grumbullimit, kryeni procedurën për disa ditë të tjera;
 • Hudhrën mund ta përdorni duke e përzier me krem. Grini imët karafilin dhe përzieni llumin që rezulton me kremin në raport 1 me 2. Papilloma trajtohet me një ilaç, të fashuar nga lart. Pas 2-3 orësh lëkura lahet. Procedura kryhet çdo ditë derisa personi të heqë qafe rritjen. Kursi i trajtimit është 30 ditë;
 • Në vend të kremit mund të përdoret mjalti. Hudhra shtypet dhe përzihet me mjaltë në përmasa të barabarta. Vendi i lëkurës së prekur lubrifikohet me produktin dy herë në ditë. Në 20 minuta. përzierja lahet;
 • Ju mund të shpëtoni nga papillomat me tretësirë të hudhrës. Në shtëpi, grini 4 karafil dhe derdhni 120 ml kokrra. uthull molle. Ilaçi që rezulton duhet të insistohet për 14 ditë. Neoplazia përpunohet nga agjenti çdo ditë. Tinktura përdoret derisa grumbullimi të zhduket plotësisht.

Për të hequr qafe papillomën, duhet të përdorni një ilaç me hudhër për një kohë të gjatë. Lythat hiqen në shtëpi pa asnjë problem.

Sapun lavanderi

sapun lavanderi nga papillomat

Për të hequr qafe papillomat në shtëpi do të ndihmojë përdorimin e sapunit të rrobave. Për procedurën, është më mirë të përdorni një agjent 72 përqind. Sapuni i rrobave përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore dhe substancave alkaline. Komponentët e mësipërm krijojnë një mjedis të dëmshëm për papillomat dhe ju lejojnë të shpëtoni shpejt nga rritjet.

Trajtimi i manifestimeve në lëkurën e virusit shpesh kryhet duke aplikuar aplikime në zonën e prekur. Lythat lagen me ujë dhe shkumëzohen me sapun lavanderi. Kur papilloma mbulohet me një shtresë të trashë agjenti 72%, sipër vendoset një suva ngjitëse. Procedura kryhet gjatë natës për 3-4 ditë. Në mëngjes, vendi lahet me ujë. Lythat thahen dhe bien. Heqja e rritjes është e shpejtë dhe pa dhimbje.

Në shtëpi, për të hequr qafe papillomat, mund të përgatisni një zgjidhje. Sapuni i rrobave fërkohet në një rende dhe derdhet me ujë të ngrohtë. Zgjidhja injektohet për 20 minuta, pas së cilës lëngu filtrohet. Rritjet duhet të trajtohen çdo ditë, çdo mbrëmje.

Kompresat duke përdorur sapun lavanderie janë gjithashtu të zakonshme. 20 gr. fondet shtypen dhe shkrihen në zjarr. Në shtëpi, merret një përzierje viskoze, e cila duhet të lihet të ftohet. Garza ngjyhet në agjent dhe aplikohet në papillomë. Nga lart, kompresa fiksohet me shirit ngjitës. Pas 3 orësh fasha hiqet. Ju mund të shpëtoni nga akumulimi nëse e kryeni procedurën dy herë në ditë.

Rekomandohet përdorimi i rregullt i produktit derisa lythat të hiqen plotësisht.

Alkali

Në barnatore, mund të gjeni shumë mjete që ju lejojnë të hiqni qafe papillomat në një kohë të shkurtër. Droga të tilla shpesh përmbajnë alkali, i cili ka një efekt të dëmshëm në rritje. Produktet farmaceutike alkaline përdoren pa probleme në shtëpi.

Në shtëpi, produktet alkaline duhet të përdoren me kujdes. Për të hequr qafe papillomën, rekomandohet të ndiqni udhëzimet. Nëse ndjeni dhimbje të forta, mund ta trajtoni rritjen jo çdo ditë, por çdo ditë tjetër.

Acidi

Përgatitjet farmaceutike me bazë acide do të ndihmojnë për të hequr qafe me sukses papillomat në lëkurë. Dhimbja e procedurës është disavantazhi kryesor i fondeve të tilla. Në shtëpi, përdorimi i solucioneve acid është i lehtë dhe kërkon një kohë minimale.

Përdorimi jo i duhur i produkteve farmaceutike çon në shfaqjen e plagëve.

Mjetet ndihmojnë në heqjen e të gjitha llojeve të papillomave. Megjithatë heqja e lythave gjenitale duhet të bëhet nga mjeku. Preparatet acide duhet të përdoren me kujdes. Nëse tretësira futet në një zonë të shëndetshme të lëkurës, duhet ta fshini vendin me alkool dhe ta lani.

Ngrijë

Ju mund të shpëtoni nga papillomat me ndihmën e ngrirjes. Në klinikë, për këtë përdoret azoti i lëngshëm. Megjithatë, në kushte shtëpie, ngrirja mund të bëhet, falë disa produkteve të farmacisë. Ato janë plotësisht të sigurta dhe e bëjnë të lehtë heqjen e manifestimeve të virusit në lëkurë. Ju mund të shpëtoni nga llojet e mëposhtme të papillomave me ndihmën e ngrirjes - lythat e zakonshme, të sheshta dhe shputore.

Përgatitjet speciale do të lejojnë kriodestruksionin në shtëpi. Mënyra e aplikimit është e njëjtë:

 • aplikuesi i sfungjerit futet në aerosol për 20 sekonda duke përdorur një mbajtës të veçantë;
 • aplikuesi nxirret jashtë dhe shtypet kundër papillomës për 10-40 sekonda, në varësi të diametrit të lythit;
 • pas 2 javësh, lytha zhduket;
 • nëse nuk ishte e mundur të hiqni qafe grumbullimin në 1 procedurë, kryhen 2-3 seanca shtesë.

Paketa përmban gjithsej 12 aplikues për përdorim të vetëm. Heqja e papillomave në shtëpi nuk është e vështirë nëse ndiqni udhëzimet saktësisht. Të jesh i kujdesshëm gjatë procedurës do të shmangë plagët dhe plagët. Nëse nuk ishte e mundur të largohej akumulimi në 3 seanca, rekomandohet të konsultoheni me mjekun tuaj. Mos përdorni produkte ngrirëse për të hequr nishanet, shenjat e lindjes.

Para se të përdorni kriopreparatet, duhet të siguroheni që neoplazia të jetë papillomë.

Patch

copë për heqjen e papillomës

Në barnatore, mund të blini arna që ndihmojnë në heqjen e papillomave. Ato përmbajnë substancën aktive acid salicilik. Në shtëpi, kjo metodë është shumë e përshtatshme. Do të duhet shumë kohë për të trajtuar manifestimin e jashtëm në lëkurë të virusit.

Njollat nuk prekin në asnjë mënyrë vetë virusin, por vetëm heqin neoplazmën. Pas ca kohësh, rritjet mund të shfaqen përsëri në lëkurë.

Vajra esenciale

Ju mund të shpëtoni nga papillomat duke përdorur vajra esencialë. Ata luftojnë virusin, kanë efekte anti-inflamatore dhe antiseptike. Gjithashtu, vajrat esenciale kontribuojnë në rigjenerimin e shpejtë të lëkurës.

Në shtëpi, ju mund të shpëtoni nga papillomat me vaj:

 • pemë çaji. Lagni leshin e pambukut në një agjent thelbësor dhe aplikojeni në rritje. Sigurojeni me shirit ngjitës sipër. Kryeni procedurën gjatë natës. Nëse produkti përdoret në mukozën, atëherë vaji esencial hollohet me vaj ulliri në një raport 1: 10;
 • Limon. Mjeti përdoret si për trajtim ashtu edhe për parandalim. Një shtupë pambuku e lagur me vaj limoni aplikohet në papillomë në lëkurë për 10 minuta. Lubrifikimi i zonës së prekur deri në 4 r do të ndihmojë në heqjen e akumulimit. në ditë për 2 javë;
 • Eukalipt. Falë cineolës, produkti eliminon papillomat brenda pak ditësh. Ju mund t'i lyeni lythat çdo 2-3 orë derisa të zhduken plotësisht. Nëse rritjet janë të lokalizuara në krahë dhe këmbë, atëherë bëhen banjot. Për litër ujë konsumohen 20 pika vaj eukalipt. Kohëzgjatja e procedurës është 15 minuta. dy herë në ditë;
 • vaj ricini. Papilloma zihet në avull dhe thahet. Një sasi e vogël e vajit të kastorit fërkohet lehtësisht në rritje. Një suva ngjitëse është ngjitur sipër. Për të hequr qafe lythin, duhet të qëndroni me aplikimin në lëkurë për aq kohë sa të jetë e mundur. Më pas hiqet copëza dhe hiqet shtresa e sipërme e neoplazmës.

Në shtëpi, lejohet gjithashtu përdorimi i vajrave të gjembave të detit, pishës, bredhit, karafilit dhe vajrave të tjerë. Ata shkatërrojnë papillomën në lëkurë dhe për një kohë të gjatë lehtësojnë manifestimet e reja të virusit.

Uthull

uthull molle për papillomat

Acidi acetik përdoret për të kauterizuar rregullisht rritjet. Ju mund t'i hiqni papillomat në shtëpi me uthull molle, alkool, fruta, manaferra etj. Rekomandohet përdorimi i produktit në një përqendrim deri në 70%. Nëse ky tregues tejkalohet, mund të ndodhin djegie në lëkurë.

Forcimi i vetive të uthullës do të ndihmojë në përgatitjen e mjeteve të mëposhtme:

 • Lëkura e qepës derdhet me uthull. Përzierja injektohet për 14 ditë në një vend larg diellit. Lëvozhga nxirret jashtë, thahet dhe aplikohet në papilloma gjatë gjithë natës. Në mëngjes, vendi i rritjes laget me krem. Ju mund të hiqni qafe një lyth në këtë mënyrë brenda një muaji;
 • Përziejini në përmasa të barabarta miellin, uthullën dhe hudhrën e grirë hollë derisa të jenë të lëmuara. Për të trajtuar rritjet, aplikojeni përzierjen në lëkurë për 3 ditë. Papiloma hidhet së bashku me rrënjën. Vrima që u shfaq pas heqjes së lythit trajtohet me vaj deti;
 • Mielli në një sasi të vogël përzihet me disa pika uthull. Për të hequr qafe papillomën në shtëpi, një përzierje aplikohet në rritje. Procedura kryhet çdo ditë;
 • Për të përgatitur një ilaç për trajtim, do t'ju duhet të zhytni gjysmën e llambës në acid acetik. Pas 3 orësh, gjysma e llambës shtypet në lëkurë me papillomë dhe fiksohet me një fashë të ngushtë. Aplikimi i rregullt i një komprese gjatë natës do të ndihmojë në eliminimin e rritjeve.

Trajtimi i papillomavirusit njerëzor duhet të jetë gjithëpërfshirës. Është e nevojshme për të hequr qafe manifestimin e jashtëm të HPV dhe forcimin e sistemit imunitar.

Zierje të bimëve medicinale

Arsyeja kryesore e shfaqjes së papillomave në lëkurë është dobësimi i sistemit imunitar. Ruajtja e mbrojtjes natyrore të trupit do të ndihmojë në eliminimin e rritjeve. Virusi do të jetë në "modalitetin e gjumit" dhe do të ndihet vetëm kur imuniteti të reduktohet.

Në shtëpi, për të forcuar mbrojtjen e trupit, mund të përgatisni mjete për administrim oral:

 • Përzieni në përmasa të barabarta bishtin e kalit, gjethe delli, balsamin e limonit, hithrën, rrënjën e luleradhiqes dhe kofshët e trëndafilit. Hidhni 3 lugë gjelle. l. koleksion mjekësor 800 ml. ujë dhe vendoseni në zjarr. Ziejeni për 10 minuta, pastaj insistoni supën për 3 orë. Heqja e papillomave do të ndihmojë në marrjen e 250 ml. zierje për 30 min. para ngrënies 3-4 p. në një ditë;
 • 2 lugë gjelle. l. Barishtet e Echinacea purpurea derdhen në 200 ml. ujë të vluar. Lëngu vendoset në një banjë me ujë dhe zihet për gjysmë ore. Në lëngun e kulluar dhe të ftohur hidhet ujë i zier deri në 200 ml. Merrni një bar medicinal për 1 lugë gjelle. l. tri herë në ditë gjysmë ore para ngrënies;
 • Zierja e anise do të ndihmojë në heqjen e papillomave. 4 gr. hidhni ujë të vluar mbi frutat e bimës dhe vendoseni në zjarr të ziejë për 7 minuta. Lëngu filtrohet dhe pihet në 2 lugë gjelle. l. në një ditë;
 • 250 gr. qepët priten në një blender ose mulli mishi. Slurit që rezulton i shtohen 200 gr. sheqer dhe gjysmë litër ujë. Vendoseni përzierjen në zjarr të qetë për 1. 5 orë. Në lëngun e mishit shtohen 2 lugë gjelle. l. mjaltë dhe gjithçka është e përzier. I kulluar do të thotë të pini 3-5 r. 1 st. l. një çerek ore para ngrënies.

Përdorimi i rregullt i zierjeve bimore medicinale do të ndihmojë në heqjen e papillomave në shtëpi.

Mënyra të tjera të ndikimit të jashtëm

Mjetet juridike popullore për heqjen e papillomave

Ju mund të hiqni qafe shumicën e papillomave në lëkurë në shtëpi. Përjashtim bëjnë lythat veneriane. Heqja dhe trajtimi i rritjeve të theksuara duhet të kryhet nga mjeku që merr pjesë. Përveç preparateve farmaceutike, përdoren edhe zierje bimore, bimë, vajra esencialë, metoda alternative të ndikimit të lythave.

Receta për kauterizimin e papillomave në shtëpi:

 • Përzieni 2 gr. pluhur acid borik, 3 gr. aspirinë pluhur, 5% jod. Masës i shtohen 100 ml. alkool, përzieni mirë. Për të hequr qafe rritjet, ne e trajtojmë lythin me një shtupë pambuku me agjentin. Procedura duhet të kryhet dy herë në ditë për një javë;
 • Arrat e gjelbra shtypen dhe mbushen me vajguri. Përbërësit merren në përmasa të barabarta. Përzierja injektohet për 21 ditë në një vend të errët. Tinktura e tendosur lubrifikon papillomën dy herë në ditë. Ju mund të hiqni qafe rritjen në lëkurë në këtë mënyrë brenda një jave.

Një mënyrë alternative për të ndikuar lythin në shtëpi është përdorimi i shiritit ngjitës. Për të hequr qafe papillomën, duhet të prisni një copë shirit ngjitës dhe ta ngjitni në rritje. Kjo metodë duhet të përdoret rregullisht. Shirit ngjitës rekomandohet të zëvendësohet çdo ditë për 10 ditë. Lythat thahen dhe bien me kalimin e kohës.

Nëse rritja zgjat fort mbi lëkurë, ajo mund të lidhet fort me një fije. Fija duhet të lidhet në bazën e papillomës për të bllokuar rrjedhjen e gjakut në këtë vend. Për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut, lytha do të bjerë pas një kohe. Për të hequr qafe neoplazinë në këtë mënyrë duhet pasur kujdes që të mos dëmtoni epidermën e shëndetshme.

A është e mundur të shpëtojmë plotësisht nga HPV?

papilloma në trup si të shpëtoj

Në 70% të njerëzve në Tokë, vihet re prania e papillomavirusit njerëzor në trup. Shkakton shfaqjen e formave të ndryshme të rritjeve në lëkurë. HPV ka shumë shtame, disa prej të cilave janë shumë onkogjenë. Pa trajtim, ato shpesh çojnë në kancer të organeve gjenitale si te femrat ashtu edhe te meshkujt. Për të parandaluar shfaqjen e tumoreve kancerogjene, duhet t'i nënshtroheni rregullisht ekzaminimeve mjekësore.

Është e pamundur të heqësh qafe plotësisht papillomavirusin njerëzor.

HPV është shumë rezistent ndaj çdo trajtimi dhe vazhdon në trupin e njeriut deri në fund të jetës. Megjithatë, gjendja e tij mund të monitorohet dhe të mbahet në "modalitet gjumi". Nëse papillomat filluan të shfaqen në lëkurë, kjo tregon një mungesë imuniteti. Ju mund të luftoni një sistem imunitar të dobësuar me ilaçe antivirale, vitamina. Mbajtja e një stili jetese të shëndetshëm do të jetë një parandalim i mirë i HPV.

Largimi i rritjeve nuk kërkohet gjithmonë. Ato mund të zhduken vetë kur të rikthehen funksionet mbrojtëse të trupit. Megjithatë, nëse papillomat filluan të ndryshojnë në formë dhe ngjyrë, lythat duhet të hiqen menjëherë. Kjo shpesh tregon degjenerimin e rritjes në lëkurë në një tumor malinj.

Një vaksinim i veçantë do të ndihmojë në heqjen e infeksionit me llojet më të rrezikshme të papillomavirusit. Vaksinimi zhvillohet në 3 faza dhe mbron në mënyrë të besueshme kundër shtameve shumë onkogjene.

Si të shmangni infeksionin?

Parandalimi i infeksionit me papillomavirusin njerëzor (HPV) është më i mirë se sa të shpëtoni nga tumoret më vonë. Megjithatë, edhe respektimi i të gjitha masave parandaluese nuk jep një garanci 100%.

Për të shmangur kontraktimin e HPV, rekomandohet:

 • Vaksinohuni në moshë të re. Ilaçet mbrojnë kundër disa prej llojeve më të rrezikshme të viruseve që mund të shkaktojnë kancer gjenital;
 • Jini selektiv në zgjedhjen e partnerëve seksualë. Papillomavirusi i njeriut shpesh transmetohet seksualisht. Ndalimi i shthurjes dhe përdorimit të rregullt të prezervativëve do të ndihmojë në uljen e rrezikut të infeksionit;
 • Përdorni vetëm sende të higjienës personale. Ju nuk mund të jepni fonde për përdorim personave të paautorizuar ose të përdorni sende të njerëzve të tjerë;
 • Shmangni udhëtimet në zona me rrezik të lartë. Si të tilla njihen banjat, saunat, sallonet e bukurisë, pishinat;
 • Kryeni kontrolle të rregullta mjekësore. Testimi do të ndihmojë në kontrollin e gjendjes shëndetësore;
 • Mbroni lëkurën nga faktorët e jashtëm. Shpesh në lëkurë shfaqen mikroçarje, përmes të cilave depërton papillomavirusi i njeriut.

Nëse, pavarësisht nga të gjitha masat e marra, shfaqet një infeksion, duhet të përdoret një profilaksë tjetër.

HPV nuk trajtohet. Megjithatë, mund të mbahet nën kontroll, në "sleep mode".

Për të parandaluar shfaqjen e jashtme të papillomavirusit në lëkurë, duhet të forcohet imuniteti. Përdorimi i barnave antivirale, komplekseve të vitaminave, imunomodulatorëve do të ndihmojë në luftimin e HPV. Kur shfaqen rritje, tregohet heqja e tyre.